بتن آریانا

رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی
09
آذر
1398
رنگ اپوکسی یک محصول دو جزئی بر پایه هاردنر پلی آمین و رزین اپوکسی بوده که دارای مقاومت مکانیکی، شیمیایی و الکتریکی بسیار بالایی می باشد.

رنگ اپوکسی چیست؟

رنگ اپوکسی دارای پوشش قابل توجه بر روی سطوح بوده که قابلیت چسبندگی بالایی دارد، این مواد از دو عنصر هاردنر پلی آمید و رزین اپوکسی تشکیل شده که این رنگ به خاطر دوام و مقاومتی که در برابر عوامل شیمیایی و طبیعی همچون برف، باران و روطوبت می باشد که بهترین محافظ برای موارد پوششی می باشد.بعد از استفاده رنگ اپوکسی بر روی سطوح هنگامی که رنگ اپوکسی به صورت کامل خشک شود قابل شستشو بوده و به دلیل داشتن خاصیت انعطاف پذیری در مقابل تغییر شکل های سطحی، مقاومت می کند و همچنین قابلیت ضربه پذیر دارد. در رنگ های کولتار اپوکسی با اضافه کردن مقداری کولتار به رنگ اپوکسی دوام و اسحکام آن در برابر آب و زنگ زدگی بیشتر شده و همچنین می توان برای جلوگیری از زنگ زدگی سطوح فلزی، فولادی و آهن از آستر زینک ریچ اپوکسی که باعث ایجاد حفاظت کاتدی می باشد استفاده کرد که این امر باعث جلوگیری سطوح در برابر عوامل خورنده برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ اپوکسی چیست؟

موارد کاربردی رنگ های اپوکسی:

رنگ اپوکسی در زمینه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که این موارد عبارت اندز:  زیست شناسی ، قالب های صنعتی و کامپوزیت ها، سامانه های الکتریکی و الکترونیک مصارف هوافضا، خانگی و دریایی ، همچنین از رنگ اپوکسی می توان بر روی سطوح فولادی، آهنی، فلزی، چوبی و بتنی مورد استفاده می گیرد به عنوان مثال کف آشپزخانه ها، کف خانه ها موتورخانه ها، سطوح مجاور مواد شیمیایی، کف زیرزمین های، کف سوله ها و کارخانه ها، کف پارکینگ ها و محوطه ها و غیره به طور کلی هر قسمت یا جایی که به پوشش با دوام و بتن ریزی نیاز داشته باشد از رنگ اپوکسی استفاده می گردد.موادی که بر با استفاده از اپوکسی تولید می شوند داری کاربردهای زیادی است که می توان یکی از با ارزش ترین این کاربردها که میتوان به آن اشاره ای داشت ساخت رنگ اپوکسی می باشد، همچنین می توان کاربردهای دیگر چون ساخت (چسب ها، کامپوزیت، فایبر گلاس، فیبر کربن ( را در زمینه نام برد.به دلیل ساختاری که اپوکسی‌ها دارند به شما این قابلیت را می‌دهد که بسپارهای (موادی شامل مولکول های بزرگی هستند که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می شود، ساخته شده است) مختلفی با خواص بسیار گوناگونی تولید کنید. به طور کلی اپوکسی‌ها را به علت چسبندگی بالاو استحکام و دوام شیمیایی و گرمایی و همچنین خواص بسیار خوب مکانیکی و مقاومت الکتریکی بسیار عالی آنها را نسبت به بسیاری از رزین های دیگر می‌شناسند. می توان به طور کلی بسیاری از خواص اپوکسی‌ها را تغییر داد، به عنوان مثال اپوکسی‌های پرشده با قابلیت نقره ای که رسانایی الکتریکی دارند یا اپوکسی پرشده از روی که دوام و مقاومت خوردگی عالی دارد، یا درهم آمیخته آن ها با ریز الیافهای کربن باعث رسانا شدن آن می شود این در زمانی هست که اپوکسی خالص عایق الکتریکی می‌باشد. بعضی از انواع اپوکسی ها دارای خاصیت عایقی(رسانایی) در برابر گرما می باشند و همچنین دارای مقاومت الکتریکی بالایی هستند که در زمینه های الکترونیک کاربرد زیادی دارند.

موارد کاربردی رنگ های اپوکسی

انواع کفپوش های اپوکسی:

کفپوش با ضخامت بالای ۳ میلیمتر ضد سایشی : این نوع کفپوش در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به نظافت زیاد و تردد زیادی داشته باشد مکان های نطافتی مثل شرکت های دارویی، درمانگاه ها یا بیمارستان ها، شرکت های مواد غذایی. تردد زیاد مثل پارکینگ های خودرو، پیاده روها، راهرو ادارات، ورودی مجتمع های اداری و ...

کفپوش اپوکسی ورزشی : این اپوکسی نسبت به دیگر کفپوش های اپوکسی دارای قابلیت و انعطاف زیادی می باشد. که در این کفپوش اپوکسی از پلی یورتان استفاده می شود.

اپوکسی ضد گردگیر : این نوع اپوکسی ها باید در برابر جذب گرد و خاک مقاومت بالا داشته باشند مثل کف محوطه ها، سالن ها

کفپوش اپوکسی مقاوم در برابر اسید ( ضد اسید ) : این اپوکسی در مقابل مواد شیمیایی بسیار بادوام و مقاومت بالایی دارد که این نوع کفپوش در جاهایی مثل پتروشیمی ها و آزمایشگاهها مورد استفاده قرار می گیرد.

کفپوش اپوکسی مکانیکی : این نوع کفپوش ها در برابر فشار زیاد دارای مقاومت زیادی کی باشند.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک : این نوع کفپوش در مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد که از وسایل برقی مانند وسایل کامپیوتر، تجهیزارت مخابراتی، تجهیزارت پزشکی و غیره استفاده می شود.

انواع کفپوش های اپوکسی

نکاتی که باید هنگام اجرای کفپوش اپوکسی بدانید:

کفپوش های اپوکسی برروی همه سطوح قابل اجرا است اما بهترین سطح برای اجرا کفپوش سیمان صاف و یکدست می باشد

برای اجرای کفپوش اپوکسی باید هرگونه مواد روغنی و لغزنده از روی سطوح پاک شده و خشک

در زمان اجرای کفپوش اپوکسی باید حتما از ماسک مخصوص و دستکش و لباس کار استفاده شود

دمای مورد نیاز برای  اجرای کفپوش اپوکسی باید بین ۵ تا ۴۵ سانتی گراد باشد

روکش اپوکسی را باید حداقل ۲ دقیقه هم بزنیم تا بتوانیم هاردنر را به آن اضافه کنیم

باید یک ساعت بعد از مخلوط کردن مواد از آن استفاده کرد

حداقل تا 3 روز نباید بر روی کفپوش اجرا شده رفت و آمد کرد

بهتر است بدانید که نباید اپوکسی بر روی چوب مورد استفاده قرار گیرد به این دلیل که چوب دارای انعطاف پذیری می باشد و رفته رفته باعث ترک خوردن کفپوش اپوکسی می شود.

کفپوش اپوکسی

مزایای کفپوش اپوکسی

مقاومت بالا در برابر هرگونه رطوبت

دارای مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی مانند روغن، نفت، بنزین، گازوئیل و غیره

دارای چسبندگی  بسیار بالا

دارای ظاهری زیبا و روشن

مقاومت بالا در برابر گرما

دارای هزینه ای پایین

عایق خوبی در برابر هرگونه انرژی الکتریسیته

مقاومت بالا در برابر هر گونه آلودگی

مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش

قابلیت نطافت و پاک سازی راحت و آسان

کارکرد بیش از 20 سال

دارای رنگ های مختلف برای مشتری

سطح وسیعی را بدون درز می توان اجرا کرد .

قابلیت ترممیم دوباره

رنگ‌های اپوکسی شامل چه مواردی هستند:

رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق، رنگ رویه اپوکسی پلی آمید نیمه مات، رنگ رویه اپوکسی پلی آمید مات، رنگ میانی اپوکسی پلی آمید، رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB، رنگ رویه اپوکسی پلی آمید(مخصوص آب آشامیدنی)، رنگ میانی اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)، پرایمر زینک ریچ اپوکسی دوجزئی، پرایمر زینک ریچ اپوکسی سه جزئی، پرایمر زینک فسفات اپوکسی، پرایمر زینک کرومات اپوکسی، پرایمر اکسید آهن اپوکسی پلی آمید، رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB MIO، رنگ میانی اپوکسی پلی آمید MIO، رنگ رویه اپوکسی پلی آمین، رنگ میانی اپوکسی پلی آمین، رنگ اپوکسی اِستر هوا خشک، رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید، پرایمر کولتار اپوکسی پلی آمید، رنگ رویه اپوکسی فنولیک، پرایمر اپوکسی فنولیک، رنگ رویه اپوکسی پلی امین glass flake، رنگ رویه اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)، رنگ میانی اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)، پرایمر اپوکسی ضدخوردگی (IPS)، پرایمر اپوکسی، بتن آریانا همواره در تلاش است تا بهترین ها را به مشتریان عرضه کنند.

انواع رنگ اپوکسی